Projeden HaberlerProjeden Haberler

İzmit Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Öğrencileri Alan Seçim Seminerinde

Çolakoğlu Metalurji A.Ş firması Kocaeli Fabrikası ve İzmit Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi arasında imzalanmış olan Okul-İşletme İşbirliği protokolü kapsamında MESS Eğitim Vakfı ve Çolakoğlu Metalurji tarafından 9  Mayıs 2017 tarihinde İzmit Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesinde rehberlik semineri gerçekleştirildi.

Öğrencilere alan seçimi konusunda rehberlik amacıyla yapılan seminerde, MESS Eğitim Vakfı Genel Müdürü Dr. Necdet Kenar tarafından metal sektörü, Endüstri 4.0, ve akıllı fabrikalara dair bilgiler verildi. Metal sektöründe istihdam oranlarının sürekli arttığına, sektörün nitelikli işgücüne ihtiyacı olduğuna değinildi. Sanayi sektöründeki çalışma koşullarının Endüstri 4.0 ile dönüştüğünü belirten Dr. Necdet Kenar, kadınların da bu sektörde rahatlıkla çalışabileceğini vurguladı. Çolakoğlu Metalurji İnsan Kaynakları Yöneticisi Uzmanı Suphi Osmanoğlu tarafından ise öğrencilere Çolakoğlu Metalurji işletmesinin tanıtımını yapıldı ve işletmenin istihdam sağladığı alanlardan bahsedildi. Daha sonra insan kaynakları ve istihdam alanında deneyimlerinden bahseden Karaosmanoğlu öğrencilere kişisel gelişim ile ilgili  yönlendirmelerde bulundu.

İzmit Mtal Türkiye’nin en köklü ve en eski Meslek Liselerinden. Lisede yaklaşık 1000’i açık toplamda 3500 Öğrenci öğrenim görmektedir. Okulda Fiat ve Mercedes’in labaratuvarları bulunmaktadır. Bu labaratuvarlarda işletmeler okuldan seçtikleri 16 öğrenciyi istedikleri alanda yetiştirerek öğrenciler mezun olduktan sonra işletmenin nitelikli, ve uzman işgücü ihtiyacını karşılamaktadır.

Müdür Yardımcısı İbrahim Adıgüzel tarafından okullarında endüstri 4.0 ile ilgili bir labaratuvar kurulacağından ve bununla ilgili projelerin devam ettiğinden bahsedildi.