Projeden HaberlerProjeden Haberler

Çerkezköy Halit Narin Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Öğrencileri Alan Seçim Seminerinde

BSH firması (Çerkezköy) ve Çerkezköy Halit Narin MTAL arasında imzalanmış olan Okul-İşletme İşbirliği protokolü kapsamında MESS Eğitim Vakfı ve B/S/H İşletmesi tarafından 16 Mayıs 2017 tarihinde 9. Sınıf öğrencilerine alan seçimini konusunda rehberlik semineri gerçekleştirildi.

Öğrencilere alan seçimi konusunda rehberlik amacıyla yapılan seminerde, MESS Eğitim Vakfı Proje Uzmanı tarafından metal sektörü, Endüstri 4.0, ve akıllı fabrikalara dair bilgiler verildi. Metal sektöründe istihdam oranlarının sürekli arttığına, sektörün nitelikli işgücüne ihtiyacı olduğuna değinildi. Sanayi sektöründeki çalışma koşullarının Endüstri 4.0 ile dönüştüğünü belirtilirke, kadınların da bu sektörde rahatlıkla çalışabileceği vurgulandı. BSH İnsan Kaynaklarından Zeynep Can tarafından ise öğrencilere BSH işletmesinin tanıtımını yapıldı ve işletmenin istihdam sağladığı alanlardan bahsedildi.

Çerkezköy Halit Narin okulunda yapılan bir araştırmaya göre, ailesi ayrı olan, ebeveynlerinden birisi hayatını kaybetmiş ya da aile içi şidddete maruz kalan yaklaşık 400 öğrenci bulunmaktadır. Araştırmaya göre bu 400 öğrenci sosyal, kültürel ve kariyer açısından problemler yaşamaktadır. Okul yönetimi  tarafından gönüllülük esasına dayalı olarak öğrencilere yönelik rehberlik hizmeti sunulmasına karar verilmiştir. 20 öğretmen tarafından 160 öğrenciye sunulan rehberlik hizmeti, gençlerle okul içinde ve dışında birebir sosyal aktiviteleri içermektedir.. Birebir gerçekleştirilen rehberlik hizmetleri sayesinde öğrencilerin %80’inin davranışlarında olumlu  bir değişme görülmüştür.