Projeden HaberlerProjeden Haberler

Bursa'da Okul-İşletme İşbirliğini Geliştirme Çalıştayı

Milli Eğitim Bakanlığı ve Türkiye Metal Sanayicileri Sendikası (MESS) işbirliğinde hayata geçirilen ve MESS Eğitim Vakfı (MEV) tarafından yürütülen METAD Projesi kapsamında Bursa’da düzenlenen “Okul-İşletme İşbirliğini Geliştirme Çalıştayı”, mesleki eğitim kurumlarının yöneticileri ile özel sektör temsilcilerini buluşturdu.

 

Türkiye İçin Mesleki Eğitime Tam Destek (METAD) projesinin önemli bir bileşenini Okul-İşletme işbirlikleri oluşturuyor. Proje kapsamında MESS Eğitim Vakfı (MEV) tarafından düzenlenen; TÜSİAD, TİSK, TÜRKONFED, Vehbi Koç Vakfı (VKV) ve Özel Sektör Gönüllüleri Derneği’nin (ÖSGD) desteklediği “Okul-İşletme İşbirliğini Geliştirme Çalıştayı”, Bursa Sanayicileri ve İşadamları Derneği (BUSİAD) ev sahipliğinde hayata geçirildi. Çalıştayda, mesleki eğitim kurumları yöneticileri ile özel sektör temsilcileri bir araya geldi.

 

MESS Eğitim Vakfı tarafından Bursa’daki mesleki ve teknik okul yöneticilerine verilen liderlik eğitiminin ardından düzenlenen çalıştayın açılış konuşmasını, Marmara ve İç Anadolu Sanayici ve İşadamları Dernekleri Federasyonu (MARSİFED) Yönetim Kurulu Başkanı İhsan Karademirler yaptı. Açılış konuşmasının ardından Vehbi Koç Vakfı Özel Projeler Yöneticisi Seçil Kınay moderatörlüğünde “Mesleki Eğitimde Kalite İçin Özel Sektör, Kamu ve Sivil Toplum İşbirlikleri” paneli düzenlendi.

 

Panelin birinci bölümünde MEB Mesleki ve Teknik Eğitim Genel Müdürlüğü (MTEGM) tarafından 2017 yılında hayata geçirilen düzenlemeler ve özel sektöre sunulan teşvikler ele alındı. İkinci bölümde, MESS Eğitim Vakfı METAD Projesi Uzmanı İrem Karamancı, gerçekleştirdikleri faaliyetleri anlattı. Panelin son bölümünde ise Tofaş ve Borçelik temsilcileri, Bursa'daki mesleki eğitim uygulamalarını aktararak iyi örneklerin paylaşımını yaptı. Panel sonrasında gerçekleştirilen çalışmada, mesleki eğitim işbirlikleri sürecinde karşılaşılan zorluklar ve çözüm önerileri tartışıldı.

 

Okul-İşletme İşbirliği modeli yaygınlaştırılacak

İyi örnek paylaşımları ile Okul-İşletme İşbirliği modelinin yaygınlaşmasını amaçlayan proje kapsamında; MESS Eğitim Vakfı, TİSK, VKV, TÜSİAD, TÜRKONFED ve ÖSGD desteğiyle, mesleki eğitim kurumları ile sanayiyi bir araya getiren çalıştaylar düzenleniyor. Türkiye Sanayi Stratejisi Eylem Planı’nda yer alan “Okul-İşletme İşbirliğinin Geliştirilmesi” etkinliklerinin, 2018 yılında Ankara, Kocaeli, İstanbul ve Sakarya’da da düzenlenmesi planlanıyor.

 

METAD nitelikli işgücü yetiştirilmesine katkıda bulunuyor

“Sektör – Okul – İşletme İşbirliği” modelini esas alan METAD projesi; Milli Eğitim Bakanlığı, MESS ve MESS Eğitim Vakfı işbirliğiyle 2016 yılında imzalanan 10 yıllık bir protokol ile yürürlüğe girdi. Proje; metal sektörüne nitelikli işgücü yetiştirmeyi, mesleki ve teknik eğitimin kalitesini yükseltmeyi, ekonomik ve sosyal kalkınmayı desteklemeyi amaçlıyor. METAD Projesi ile 206-2017 Eğitim Öğretim yılında 18 MESS üyesi işletme ile 21 Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi arasında işbirliği protokolü imzalandı. Bu protokoller kapsamında öğrenciler, öğretmenler ve yöneticiler için çeşitli eğitimler düzenlendi. Öğrencilere yönelik kariyer rehberliği seminerleri gerçekleştirildi ve ortak projeler hayata geçirildi. METAD projesinin başka bir bileşeni olan Mesleki Eğitim Bursu’ndan ise içinde bulunduğumuz eğitim yılında yaklaşık 4000 öğrenci yararlanıyor.