Projeden HaberlerProjeden Haberler

METAD Projesi Stuttgart'da

MESS, MESS Eğitim Vakfı ortaklığında Avrupa Birliği finansmanı ile yürütülen “Metal Sektöründe Yetkinlik Yönetimi için Yapısal Yöntemler (SMART COMET) Projesi” kapsamında, 14 - 19 Mayıs 2017 tarihlerinde Almanya’nın Stuttgart şehrine bir ziyaret gerçekleştirdi, ziyaretlerin odağı Endüstri 4.0 ve iş yaşamına getirdiği yenilikler oldu.

14 – 19 Mayıs 2017 tarihlerinde Almanya’nın Baden-Württermberg eyaletinin başkenti Stuttgart şehrine yapılan çalışma ziyaretine mesleki ve teknik liseler ve MESS üyesi şirketlerden katılımcılar ile Millî   Eğitim Bakanlığı Mesleki ve Teknik Eğitim Genel müdürlüğü uzmanlarından oluşan bir heyet katıldı. Ziyaretçiler Almanya’nın mesleki eğitim sistemi hakkında kilit paydaşlardan önemli bilgiler edindiler ve Endüstri 4.0 konusunda yapılan çalışmaları yerinde görme fırsatı yakaladılar.

SMART COMET proje ortaklarından, merkezi Stuttgart’ta bulunan DEKRA Akademie projenin ev sahipliğini yaptı. Ziyaretin ilk gününde Alman araç muayene şirketi DEKRA’nın Stuttgart’ta bulunan Genel Merkezi ziyaret edildi, şirketin tüm dünya çapındaki iştirakleri ile yaptığı muayene ve eğitim çalışmaları hakkında bilgi alındı. Daha sonra DEKRA’nın eğitim merkezi DEKRA Akademie’de uzmanlar tarafından ziyaretçilere Endüstri 4.0 başlığı altında gelecekteki iş, özel hayat ve eğitim hayatı alanlarında öngörülen yenilikler konulu bir sunum gerçekleştirildi. Endüstri 4.0 ile değişecek sosyal hayat ve eğitim ihtiyaçları tartışıldı.

 

Endüstri 4.0 ile getirilen yenilikler tanıtıldı

Katılımcılar ziyaret sırasında Stuttgart Üniversitesi’nden Dr. Martin Rost ile de buluştu. Rost’un yetkinlik yönetimi alanında yaptığı çalışmalar ve metal sektörü özelinde yaptığı danışmanlık çalışması ile akademik araştırmaları ile ilgili bilgi aldılar. Çalışma ziyaretinin en farklı deneyimlerinden bir tanesi ise Fraunhofer Gelecek Laboratuvarı’nda yaşandı. Bir araştırma enstitüsü olan laboratuvarda Endüstri 4.0 konusunda yapılan çalışmalar ve geliştirilen ürünlerin prototipleri ziyaretçilere tanıtıldı ve ürünlerin deneyimlenmesi sağlandı.

Okul – işletme işbirlikleri konusunda Almanya deneyimlerinin tartışılması amacıyla Alman mesleki eğitim sistemi tanıtıldı. İkili mesleki eğitim deneyimleri Almanya idare sistemi ve demografik yapısı ile birlikte tartışıldı, Türkiye ile benzeşen ve ayrılan yönlere vurgu yapılırken katılımcılar kendi kurumlarındaki deneyimlerini aktarma imkanı buldu. Daha sonra Güneybatı Almanya Metal İşverenleri Sendikası Südwestmetall’i ziyaret eden uzmanlar, burada Almanya sendikal sistemi ve işçiler için yapılan eğitim çalışmaları hakkında bilgi sahibi oldu. Sendikanın istihdam sağlama amaçlı Almanya içerisinde ve diğer ülkelerde yaptığı çalışmalar tartışılırken, yetkinlik yönetimi için geliştirilen AlKOMPass yazılımı da tanıtıldı.

Almanya’nın en önemli üretim merkezlerinden biri olan Stuttgart gezisinde, Daimler şirketinin 25 binden fazla çalışanı bünyesinde barındıran 1915 yılında kurulmuş araç fabrikası Mercedes - Benz Sindelfingen de gezildi. Ziyaretçiler fabrikada üretim bantlarını ve Endüstri 4.0 ile konvansiyonel üretim modellerinde insan emeğinin yerini robotlara ve otomasyona bıraktığı alanları somut olarak görebilme olanağı buldu. Mercedes Müzesi’nde ise motorun ve otomobilin tarihi incelenirken Avrupa ve dünya tarihinin üretim ile ilişkisine dair de değerlendirmeler yapıldı.

Çalışma ziyaretinin son durağı ise Festo’nun Scharnhausen fabrikası oldu. Festo’nun tüm dünyaya ihraç ettiği valf ve elektronik ürünlerinin üretildiği fabrika, yüksek enerji verimliliği, sürdürülebilir ve yeşil üretim ile yüksek kaliteli ürünleriyle öne çıkıyor. Ziyaretçiler fabrikada manuel üretimin yanı sıra, Endüstri 4.0 ile değişen rekabet koşullarına uyum sağlamak için Festo’nun geliştirdiği yeni üretim tezgahları ve bu tezgahlarda robotların işçiler ile yan yana iş arkadaşı olarak çalıştığını görme fırsatını yakaladı.

 

Stuttgart

Stuttgart, güneybatı Almanya’da yer alan Baden-Württermberg eyaletinin başkentidir ve Almanya’da üretimin merkezlerinden biri olarak bilinir. Şehirde 180 ülkeden 2,7 milyon insan yaşarken 1,46 milyonu aktif olarak işgücü piyasasının içinde yer alıyor. Dünya otomotiv endüstrisinin başlangıç noktası olan kentte bugün Mercedes-Benz ve Porsche şirketlerinin genel merkezleri bulunuyor. Bu dev küresel markaların yanında şehirde ayrıca orta ve büyük ölçekli çok sayıda şirket bulunuyor, bu nedenle de üretim çoğunlukla ihracat odaklı.