HaberlerHaberler

METAD Projesi İspanya’nın Santander Kentinde

MESS, MESS Eğitim Vakfı ortaklığında Avrupa Birliği finansmanı ile yürütülen “Metal Sektöründe Yetkinlik Yönetimi için Yapısal Yöntemler (SMART COMET) Projesi” kapsamında, 25 - 29 Nisan 2017 tarihlerinde İspanya’nın Santander kentinde bir dizi eğitim, görüşme ve toplantı gerçekleştirdi.

2016 yılında, MESS, MESS Eğitim Vakfı ve Millî Eğitim Bakanlığı Mesleki ve Teknik Eğitim Genel Müdürlüğü arasında imzalanan bir protokolle başlatılan Türkiye için Mesleki Eğitime Tam Destek (METAD) projesi kapsamında gerçekleştirilen çalışma ziyaretleri “Okul - İşletme İşbirliğinin Geliştirilmesi” konusuna odaklandı. MESS, METAD’ın en önemli ayaklarından birini oluşturan okul-işletmeler arasındaki işbirliklerinin artırılması ve geliştirilmesi kapsamında 2016 – 2017 eğitim öğretim yılı içerisinde 18 işletme ile 21 okul arasında işbirliği protokolleri imzalanmasına öncülük etti. Bu bağlamda yurt dışında da yapılan çalışmalarla proje kapsamında protokol imzalayan okul ve işletmelerin programa dahil edilmesi amacıyla çalışma ziyaretleri devam ediyor.

SMART COMET projesinin İspanya’daki ortağı Fundación Laboral del Metal proje kapsamında bu ziyareti organize etti, bölgesel düzeydeki mesleki eğitim kurumları ile kentte üretim tesisleri bulunan işletmeler ziyaret edildi. DGFP – Kamu Mesleki Eğitim Kurumu, Ferroatlántica işletmesi, IES N. Sra. Remedios  - Mesleki ve Teknik Eğitim Kurumu, Talleres Cobo işletmesi ve IES Centro Integrado uno Mesleki ve Teknik Eğitim Kurumu ziyaret edilen kurumlar arasındaydı.

 

Okul - İşletme işbirliği detayları tartışıldı

Tüm ziyaretlerin ana konusu okul ve işletmeler arasındaki işbirliklerinin kurulması, oluşturulması ve geliştirilmesi olarak belirlendi. Tüm bu işbirlikleri sonunda Türkiye’ye ve paydaşlara nasıl katkılar sağlanacağı tartışıldı. Yapılan görüşmeler sonunda İspanya’da ikili mesleki eğitim sistemi uygulamalarına dair bilgi ve gözlem fırsatı bulundu ve Türkiye uygulamaları ile karşılaştırma yapılması sağlandı. Kamunun bu alanda sağladığı destekler ve mesleki eğitim sistemine etkisi tartışıldı. İşletmelerin özellikle AR-GE alanında meslek lisesi öğrencilerinden istifade etmesinin iki taraf için de sağladığı yararlar vurgulanırken, tüm katılımcılar ziyaretleri oldukça verimli bulduklarını ifade etti.

 

Santander hakkında

Santander, İspanya'nın Atlantik kıyısında eski bir liman kenti ve Kantabria özerk bölgesinin başkenti. Şehrin 180 bin nüfusu bulunuyor ancak Kantabria bölgesi özellikle metal işçiliği alanında oldukça eskiye dayalı bir tarihe sahip. Bölgede metal işçiliği sektörünün gelişmesi 17. yüzyılın başlarına dayanıyor. Bugün bölgede çelik fabrikalarından metal işleme fabrikalarına, küçük çaplı üreticilerden dünya çapında faaliyet gösteren şirketlere metal sektörünün her alanında faaliyet gösteren kurum bulmak mümkün.